Blázinec
1. zmätok2. psychiatria, hovor. psychiatrická klinika • hovor. pejor. : blázinec • blázninec (ústav pre duševne chorých) • slang. psychoška • subšt.: cvokáreň • cvokhaus • magorka
Psychopatia
– pôvodné označenie pre poruchu osobnosti. Dnes sa už v oficiálnej diagnostike nepoužíva aj z dôvodov významného posunu jej používania v bežnej komunikácii, kedy sa ňou označuje chladné, nepriateľské, silne nespoločenské alebo protispoločenské správanie. Súčasné použitie pojmu psychopatia tak má blízko k pojmu sociopatia.Sociopatia
– označenie pre poruchu osobnosti, ktorá sa prejavuje významnými problémami vzťahu spoločnosti a jednotlivca s takouto poruchou. Najčastejšie ide o správanie spojené s asociálnymi až antisociálnymi následkami, nerešpektovaním ani bežných noriem a pravidiel správania, vrátane porušovania zákona. Typickým môže byť kradnutie, klamanie, podvádzanie, ničenie či ľahostajnosť voči spoločnosti aj blízkym ľuďom. Súčasťou vnútorného prežívania u osoby s takouto poruchou osobnosti je nezáujem o emócie, myšlienky a potreby druhých ľudí spojené s nízkou emocionálnou reaktivitou v prípade, že je iným ľuďom spôsobovaná ujma, vrátane vlastného správania takejto osoby.Proč máme v životěch psychopaty/sociopaty?
Většinou proto, že jsme jim sami dali tu možnost. Téměř s jistotou se nám psychopat objeví tam, kde se vzdáme nějaké odpovědnosti za vlastní život, kdy se vzdáme nějakého rozhodnutí, které mělo záviset jen na nás, nebo když se vědomě rozhodneme zahodit svou šanci.Jaký je vztah antisociální (=dissociální) poruchy osobnosti a psychopatie/sociopatie?
Platí, že VŠICHNI psychopati mají dissociální poruchu osobnosti. Dissociální poruchu osobnosti mají 4% populace. Ne každý člověk, který má dissociální poruchu osobnosti je psychopat. Jen 1/4 lidí s dissociální poruchou jsou skuteční psychopati.
Obrázok: http://www.deviantart.com/
0 komentářů:
Zverejnenie komentára